Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co łączy Taylor Swift i sztuczną inteligencję?

20 listopada 2024 | Sądy i Prokuratura | Rafał Rozwadowski

Odpowiedź na to z pozoru absurdalne pytanie jest prosta: obie nie były jeszcze w polskim sądzie.

Zgodnie z projektem strategii cyfryzacji państwa do 2035 r. 50 proc. firm i 80 proc. urzędów wykorzystywać będzie technologie sztucznej inteligencji (AI). Poprzeczka została zawieszona wysoko, gdyż np. w obszarze wymiaru sprawiedliwości zaczynamy praktycznie od początku.

W dyskusji o potrzebie wprowadzania systemów AI do wymiaru sprawiedliwości na szczęście umiera mit, że za relatywnie długie czekanie na rozstrzygnięcie danej sprawy odpowiada sędzia. Czas trwania postępowań to ilość spraw, ilość sędziów, ilość etatów administracyjnych, przepisy postępowania, poziom świadomości prawnej, rozwój technologiczny. Na to wszystko nałożyć trzeba poziom finansowania, a raczej niedofinansowania, wymiaru sprawiedliwości.

Pytanie o gotowość

Od transformacji ustrojowej nieustannie trwa dyskusja o przewlekłości postępowań sądowych.

Nie należy studzić zapału we wdrażaniu systemów AI w wymiarze sprawiedliwości. Nie można jednak w tych rozwiązaniach widzieć jedynego panaceum, które ma usprawnić działania sądów. Publicystyczne przeszacowania lub niedoszacowania rozwiązań AI w obszarze wymiaru sprawiedliwości będą zawsze ze szkodą dla całego sądownictwa.

Przeszacowanie systemów AI należy rozumieć w kategoriach zastanowienia się nad odpowiedzią na pytanie, czy wymiar sprawiedliwości jest gotowy na wprowadzenie systemów AI....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13031

Wydanie: 13031

Spis treści
Zamów abonament